Macaristan Üniversiteleri 2019-06-17T21:11:00+00:00

Project Description

Macaristan’da Eğitim Hakkında Genel Bilgiler

Macaristan Orta Avrupa’da Karpatlarda kurulu olan ve denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Avrupa Birliğine 2004 yılında üye olan Macaristan Schengen alanındadır. Macaristan çok sayıda seçkin bilim adamları yetiştirmiş olup matematik eğitimi ile ünlüdür Macaristan üniversiteleri Avrupa’nın en yüksek standartlı üniversiteleri arasında yerini almıştır. Macaristan bir orta Avrupa ülkesidir ve nüfusu 10 milyondur. Başkent Budapeşte dünyanın en önemli turistik başkentlerinden biri olup aynı zamanda çok önemli üniversitelere de ev sahipliği yapmaktadır. Avrupa’nın en iyi tıp eğitimi Macaristan’da verilmektedir. Bir çok farklı sektörde turizmin ve ekonominin gelişmesinden dolayı iş bulma imkanınız vardır

Macaristan’da üniversite eğitimi almak ülkemizdeki öğrenciler için en iyi yurtdışı eğitim çözümlerinden biridir.

Ayrıca Macaristan kendi kültürümüzden izlere de rastlayabileceğimiz bir ülkedir. Gül Baba türbesi buna en iyi örnektir.

  • Macaristan üniversiteleri YÖK tarafından onaylanıyor ve alacağınız diplomanız YÖK tarafından tanınmaktadır.
  • Günümüze kadar 14 Macar bilim adamı, edebiyatçı ve sanatçı Nobel ödülü almayı başarmıştır.

  • Macaristan da eğitim dili İngilizcedir

  • Schengen vizeniz ile tüm Avrupa’da sınırsız seyahat edebilirsiniz

  • Macaristan’da eğitim maliyetleri oldukça ekonomik olmakta beraber Macaristan da yaşam maliyetleri de Türkiye ile hemen hemen aynıdır.

  • Budapeşte, Pécs ve Szeged Macaristan’da önemli üniversite ve eğitim şehirleridir.

  • Mezun olan öğrencilere 1 yıl çalışma izni veren Macaristan da işvereniniz izin verdiği sürece çalışmaya devam edebilirsiniz. Lisans eğitiminizden sonra Türkiye de ya da istediğiniz Avrupa ülkesinde çalışabilirsiniz.
Başvuru Yap

Macaristan Üniversiteleri

Szeged Üniversitesi 1775 yılında şu an Romanya ülke sınırlarında bulunan Kaloşvar şehrinde kurulmuştur. 1872’de şimdiki üniversitenin yasal öncülleri olan 4 fakülte haline getirilmiştir. I. Dünya savaşının sonunda Macaristan Transilvanya’yı Romanya’ya devredince üniversite 1921’de üniversite’nin hala faaliyet gösterdiği Szeged şehrine taşınmıştır.Üniversite sayfası için tıklayın.

Semmelweis Üniversitesi, Tıp Bilimleri Üniversitesi 230 Yılı aşkın eğitim tecrübesiyle Dünya çapında çok önemli başarılara imza atmış köklü bir eğitim kurumudur. Semmelweis Üniversitesi bünyesinde Tıp Bilimleri Üniversitesi, Beden Eğitimi Üniversitesi ve Sağlık Bilimleri Kolejini barındırır. Üniversite adını 1855-1865 yılları arasında Tıp Fakültesine profesörlük yapmış bilim insani Ignác Semmelweis’den alır. Prof. Semmelweis günümüzde sterilizasyon olarak bildiğimiz kuramı ve ameliyatlara girmeden el yıkamanın önemini anlayan ilk insandır. Ayrıca Prof.Semmelweis zararlı mikroorganizmaların varlığınıda keşfeden ilk bilim insanıdır.

Semmelweis Üniversitesi Budapeşte genelinde pek çok kampüsü olan bir üniversitedir. Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi ve Eczacılık Fakültesi Budapeşte’nin Pest tarafının büyük bir kısmını kaplar. Beden Eğitimi Fakültesi ve Uluslararası Olimpik Komitesinin resmi eğitim merkezi Tuna nehrinin karşı tarafında yer almaktadır.

1367 yılında kurulmuş olan Pecs Üniversitesi Macaristan’ın en eski devlet üniversitesidir. İsmini aldığı Pecs şehrinde kurulan üniversitede 30.000 öğrenci eğitim görmektedir. 2000 civarinda öğretim görevlisi, 10 fakültesi ile ülkedeki en büyük üniversitelerden biridir.
Tarih, kültür ve eğitim şehri olan Pecs, 2010 yılında İstanbul ile eş zamanli olarak Avrupa Kültür Başkenti ilan edilmistir. Aynı zamanda ünlü Osmanli Tarihçisi İbrahim Peçevinin doğum yeri olan Pecs bugün hala Osmanlı izlerini taşımaktadır. Baskent Budapeşteye 3 saat mesafede bulunan, köklü eğitim geleneğine sahip olan Pecs şehri öğrencilere cok güvenli, sakin ve kültür dolu eğitim ve yaşam imkanı sunmaktadır. Detaylar için tıklayınız.

Dünyaca ünlü psikiyatrist ve szondi testi’nin mucidi Léopold Szondi’nin üniversitesinde Psikoloji okuyun.Köklü bir geçmişi olan ve çok sayıda saygın bilim adamını barındıran Eötvös Lorand Üniversitesi‘nin temelleri  1635 senesinde Baş Piskopos Péter Pázmány tarafından ilk olarak atılmıştır. Nagyszombat (Büyük Cumartesi) adı ile kurulan üniversite 1950 yılından itibaren Macaristan’ın yetiştirdiği saygın bilim adamlarından olan Eötvös Lorand’ın adını taşımaktadır.

Lisans Eğitimi 3 Yıllık eğitim süresini içerir. Lisans Eğitimlerini tamamlayan öğrenciler 2 yıl daha eğitim alarak Yüksek Lisans derecesini alabilirler. Çocuk ve Yetişkin Psikolojisi alanında master programı mevcuttur.

Üniversite Amerika da ki California ve Wisconsin üniversitelerinin öğrencilerini değişim programları ile bünyesinde misafir öğrenci statüsünde barındırır.12.000 den fazla öğrencisi ve her yıl 1000 kadar yabancı öğrencisiyle Eötvös Lorand Üniversitesi, uluslar arası öğrencilerin diğer kültürleri tanıyıp dünya insanı olmalarında çok büyük bir rol oynamaktadır. Detaylar için tıklayınız.

1782 yılında kurulan ve adını 2000 yılında Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi olarak değiştiren Üniversite, Orta Avrupa’nın en büyük eğitim kurumlarından biri olarak Tuna nehri boyunca 8 fakülteden oluşmaktadır.

Bütün fakültelerin lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimleri mevcuttur. Ayrıca Çevre Mühendisliği ve Nükleer Mühendisliği bölümlerinde yüksek lisans ve doktora eğitimleri sunulmaktadır. Üniversite 21,000 öğrenciye eğitim vermekte, öğrencilerin yaklaşık %5’ini 50 farklı ülkeden gelen yabancı öğrenciler oluşturmaktadır. Eğitim kadrosu dünya çapında saygın Macar Profesörler ve birçok ziyaretçi Profesör tarafından oluşturulmuştur. Yabancı öğrenciler için eğitim ücretleri makul fiyatlarla sunulmaktadır. Detaylar için tıklayınız.

Corvinus Üniversitesi 1920 yılında kurulmuştur. Macaristanın Budapeşte kentinde bulunmaktadır. Budapeşte Macaristanın başkenti olmakla beraber nüfusu 2 milyondur. Budapeşte, Macaristan’ın başkentidir. Tuna nehrinin iki yakasındaki Budin (Buda) ve Peşte’nin 17 Kasım 1873 yılında birleşmesiyle oluşmuştur. Şehir Macaristanın Avrupa Birliğine girmesiyle ayrıca önem kazanmıştır. Buda Kalesi,Termal Havuzlar ve Gellert Tepesi özellikle görülmesi gereken yerler arasındadır.
Corvinus Üniversitesi Budapeşte; Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora düzeyinde İngilizce programları sunmaktadır.
Debrecen Üniversitesi 1538 yılında kurulmuştur. Macaristanın Debrecen şehrinde bulunmaktadır . 220 bin nüfusu ile Debrecen ülkenin ikinci en büyük şehridir.
Ülkenin en eski yüksek öğrenim kurumu olan Debrecen Üniversitesi, aynı şehirde sürekli olarak çalışmakta olup, 14 fakülte ve 24 doktora okulunda en geniş kapsamlı eğitim programlarını sunan Macaristan’daki ulusal mükemmellik araştırma üniversitelerinden biridir. Detaylar için tıklayınız.
Başvuru Yap

ALL4YOU ile Yurtdışında Hayalindeki Üniversitede Oku!

Dilediğiniz Ülkede İstediğiniz Üniversitede.

İlgilendiğiniz Ülkeyi Seçiniz