Polonya Üniversiteleri 2019-06-17T21:10:44+00:00

Project Description

Polonya’da Eğitim Hakkında Genel Bilgiler

Avrupa’nın ortasında yer alan ve Baltık Denizine uzun bir kıyısı bulunan Orta Avrupa ülkelerinden bir tanesidir. Doğuda Belarus, Güney-Batıda Çek Cumhuriyeti, Batıda Almanya, Kuzey-Doğuda Rusya ve Litvanya, Güneyde Slovakya ve Güney-Doğuda Ukrayna ile komşudur.
Polonya’nın resmi dili lehçedir.
Polonya istikrarlı bir ekonomiye sahip olması dolayısıyla Avrupa’nın parlayan yıldızı olarak da tarif ediliyor. 1999 yılından beri NATO, 2004 yılından beri de AB (Avrupa Birliği) üyesi olan Polonya, aynı zamanda da Shengen ülkesidir.

Erasmus nedeniyle Türk öğrencilere raslamanız mümkündür. .

  • Üniversitelerin YÖK denkliği mevcuttur.
  • Polonya Avrupa Birliği üyesidir ve mezunlara AB diploması sunmaktadır.
  • Ülkede eğitim dilleri İngilizce ve Lehçe’dir.
  • Üniversite fiyatları mevcut okulların sayısının fazla olmasından dolayı diğer ülkeler göre daha uygundur.
  • Öğrenciler mezun olduktan sonra 1 yıl çalışma izni alabilirler bu süre işveren tarafından uzatılabilmektedir.
  • Polonya da okul süresi diğer ülkelere nazaran çoğunlukla 3 yıldır.
  • AB birliği üyesi olan Polonya da sınırsız seyahat etme özgürlüğünü de yakalamış olursunuz
Başvuru Yap

Polonya Üniversiteleri

Varşova Üniversitesi, 1816 yılında Polonyanın başkenti olan Varşova şehrinde kurulmuştur. Varşova şehrinin nüfusu 38 milyondur. 1800’lü yılların başında kurulduğunda, Varşova Üniversitesi 5 fakülteye sahipti. Bugün bu sayı 21’e yükseldi. En büyük fakülteler; Yönetim Fakültesi, Hukuk ve İdare Fakültesi her biri yaklaşık 5.000 öğrenciye sahiptir. Her yıl yaklaşık 200 öğrenciyi eğiten en küçük olanı, Liberal Sanatlar Fakültesi’dir (Artes Liberales). Detaylar için tıklayınız.
Jagiellonian Üniversitesi, Polonya Kralı Casimir the Great tarafından 12 Mayıs 1364 tarihinde kuruldu. Polonya’nın en eski yüksek öğrenim kurumudur ve Avrupa’nın en eskilerinden biridir. Krakov şehrinde bulunmaktadır. Kraków’un konumu çeşitli nedenlerle benzersizdir. Çok iyi gelişmiş toplu taşıma, hostel ve öğrenci yurtlarına ve çok sayıda alışveriş merkezine ve restorana kolay erişim dahil olmak üzere büyük bir şehrin tüm avantajlarına sahip olmanın yanı sıra Kraków da çok sayıda kayak merkezi ve trekking ile Tatra Dağları’na çok yakındır. Detaylar için tıklayınız.
Varşova Teknoloji Üniversitesi, Polonya’da en eski, aynı zamanda en iyi teknik üniversitedir. Polonya üniversitelerinin sıralamasında, kategorisinde dokuz yıl boyunca ilk sırayı almıştır. Varşova Teknoloji Üniversitesi’nde 180’den fazla öğrenci araştırma grubu, organizasyon ve dernek aktiftir ve eğitim teklifinde 30’dan fazla eğitim alanı bulunmaktadır. Üniversite detayları için tıklayınız.
1919’da açılan Adam Mickiewicz Üniversitesi, Poznan şehrinde bulunmaktadır, 1955 yılından beri Polonyalı şair Adam Mickiewicz’in adını taşımaktadır. Polonya’nın (Wielkopolska bölgesi) en büyük akademik kurumudur ve Polonya’nın en iyi üniversitelerinden biridir. 100 yıllık itibarı, Poznań şehrinde uzun süreli yüksek öğrenim geleneği ve kadrosu, öğrencileri ve mezunlarının mevcut başarıları üzerine kurulmuştur. Üniversite detayları için tıklayınız.
AGH Bilim ve Teknoloji Üniversitesi 1919 yılında kurulmuştur. Üniversite Krakow şehrinde bulunmaktadır. AGH Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, geniş bir altyapıya, modern öğretim ve bilimsel araştırma olanaklarına, uygun öğrenci konaklama birimlerine ve iyi donanımlı spor tesislerine sahiptir. Toplam kat alanı 350.000 metrekareye eşit olan AGH UST’nin sahip olduğu binalar, ok Krakow (% 98), Łukęcin, Krynica, Miękinia ve Regulice kentleri içinde yer almaktadır. Üniversite detayları için tıklayınız.
Krakow Teknoloji Üniversitesi 1946 yılında kurulmuştur. Cracow University of Technology’nin (CUT) en büyük avantajı mühendislerin, modernitenin ve değişime açıklığın yanı sıra Polonya’nın bilimsel ve teknik düşüncesinin geliştirilmesine yönelik çalışmaların yapılması konusunda uzun yıllardır var olan bir gelenek olmasıdır. Üniversite detayları için tıklayınız.
Politechnika Łódzka 1945’te kurulmuş, ve günümüzde Polonya’nın en büyük ve önemli üniversitelerinden biri hâline gelmiştir. Lodz University of Technology, gelişmiş bir yapıya sahip köklü bir yüksek öğrenim kurumudur  dokuz fakültesi bulunmaktadır. Detaylar için tıklayınız.
Nicolaus Copernicus Üniversitesi, Toruń 1945 yılında kurulmuş bir yüksek öğretim kurumudur. Polonya da bulunan en büyük üniversitelerden biridir. Üniversite, Torun ve Bydgoszcz kampüslerinde 4039 personel istihdam ediyor, bunların yarısı akademik öğretmenler. NCU mezunları şimdi 200 000 civarındadır. Detaylar için tıklayınız.
Poznan’daki yüksek teknik eğitimin başlangıcı, Yüksek İnsan Meclisinin Makine Mühendisliği Yüksek Okulu’nu kurduğu 1919 yılına dayanır. Poznan Teknoloji Üniversitesi, öğrencilere 27 çalışma alanı seçeneği sunan 10 fakültede eğitim vermektedir. Detaylar için tıklayınız.
1970 yılında kurulmuştur. Gdańsk Üniversitesi, dinamik olarak gelişmekte olan bir yüksek öğrenim kurumudur ve geleneğe saygıyı yeniye bağlılıkla birleştiren bir kurumdur. Üniversitede Nobel ödüllü bilim adamları bulunmaktadır. Bu ödüller, 2008 yılında Profesör Ryszard Horodecki tarafından ve 2013 yılında Profesör Marek Żukowski tarafından kuantum fiziği alanındaki çalışmaları nedeniyle kazandı. Detaylar için tıklayınız.
1968’de kurulan Silesia Üniversitesi, Polonya’daki en büyük ve dinamik olarak gelişen devlet üniversitelerinden biridir. Şu anda 70’in üzerinde programda yaklaşık 25.000 öğrenci ve lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde 240 uzmanlık eğitimi veriyor. Yaklaşık 50 yıllık geleneği ile Silesia Üniversitesi, bugüne kadar 250.000’den fazla mezun verdi. Uluslararası öğrenciler arasında tanınan Silesia Üniversitesi, sadece bilgi aktarımıyla değil, aynı zamanda öğrencilerin kişisel gelişimlerine önem vererek, onlara derin ve tatmin edici bir öğrenme deneyimi sunmak için elinden gelen çabayı göstermektedir. Detaylar için tıklayınız.
Wroclaw Üniversitesi, 1945 yılında kurulmuştur. Wrocław Üniversitesi, bölgenin en büyük üniversitesidir ve 2600’den fazla öğrenciye ve 10 fakültede 1300 doktora öğrencisine eğitim vermektedir. Her yıl 9000 öğrenci üniversiteden mezun oluyor Polonya’nın 4. büyük şehri Wroclaw’da kurulu en büyük üniversitelerinden birisi olan Wroclaw Üniversitesinde eğitim dili İngilizce olan bölümler; İngiliz Filolojisi, Politik Bilimler, Arkeoloji, Hukuk, Bioteknoloji ve Kimya Lisans bölümleri bulunmaktadır.
Wroclaw Üniversitesinde Lisans bölümleri 3 yıllık , Master bölümleri ise 2 yıllıktır. Detaylar için tıklayınız.
Üniversite uluslararasılaşma sürecini desteklemektir. Wrocław  Bilim ve Teknoloji Üniversitesi‘ni uluslararası arenada aktif olarak tanıtıyor, öğrencilerin deneyimlerini zenginleştirmek ve yabancı kurumlarla ortaklıklar kurmak için fırsatlar geliştirmekte yaz okulları, aracı kurumlar ve eğitim toplantıları da dahil olmak üzere uluslararası çapta etkinlikler düzenlemektedir. Detaylar için tıklayınız.
Başvuru Yap

ALL4YOU ile Yurtdışında Hayalindeki Üniversitede Oku!

Dilediğiniz Ülkede İstediğiniz Üniversitede.

İlgilendiğiniz Ülkeyi Seçiniz