Slovakya Üniversiteleri 2019-06-17T21:10:55+00:00

Project Description

Slovakya’da Eğitim Hakkında Genel Bilgiler

Slovakya ya da resmî adıyla Slovak Cumhuriyeti, Orta Avrupa’da bir ülkedir. Eski Çekoslovakya’nın bir parçasıdır. Başkenti ve en büyük şehri Bratislava’dır. Resmi dili Slovakçadır ve para birimi eurodur. Yaklaşık 5,5 milyon nüfusa sahiptir.

  • Slovakya’da üniversite eğitimi alabilmek için Türkiye’de herhangi bir bölüme yerleşmiş olma şartı yoktur.
  • Üniversitelerin Yökden tanınırlığı ve denkliği olmasına dikkat edilmelidir.
  • Genellikle eğitim süresi 3 yıl olmakla birlikte 4 yıllık üniversite bölümleri de bulunmaktadır.
  • Slovakya üniversiteleri uluslararası alanda kabul görmüş bir çok çalışmaya imza atmışlardır.
  • Öğrenciler okulların bünyesinde yapılan bir çok sosyal faliyete katılabilirler.
Başvuru Yap

Slovakya Üniversiteleri

Comenius Üniversitesi, Bratislavada Slovakya Cumhuriyetinin en eski üniversitesidir. 27 haziran 1919’da kurulmuş ve 1463 yılında,Macar kral,Matthias Carvinus tarafından Bratislavada kurulan, Academia Istropolitana Üniversitesinin geleneklerini izlemiştir. Slovak Cumhuriyeti’nin en büyük, en eski ve seçkin Ulusal Üniversitesi olarak Comenius Üniversitesi, köklerine sahip olduğu ve aynı zamanda bakmaya devam edeceği temelleri sağlayan Slovak ulusu ile entelektüel ve evrensel ilişkisine özellikle değer vermektedir. Hem kendini hem de Slovakya’yı zenginleştiren en geniş uluslararası ufuklar yaratmayı amaçlamaktadır.
Bratislava’daki Slovak Teknik Üniversitesi 25 Haziran 1937’de Slovakya’daki ilk politeknik okul olarak M. R. Štefánik, in Košice Teknik Üniversitesi orijinal adıyla kuruldu. İlk akademik yılı 5 Aralık 1938’de geçici olarak Martin’de açıldı. Şu andaki yerine asıl adının Slovak Teknik Üniversitesi olduğu 1938 yılında taşındı. 1937’deki kuruluşundan bu yana 100 000 den fazla mezun verdi.

1762-Üniversitenin kökleri ve mirası 1762’de Banská Štiavnica’da Madencilik Akademisini kuran İmparatoriçe Maria Theresa tarafından kurulan Slovakya’daki teknik eğitim üniversitesinden gelmektedir. Günümüzde dağ bilimiyle ilgilenen Slovakya’daki tek üniversitedir.

1937- M. R. Štefánik eyalet teknik koleji Košice’de kuruldu. Akademik görevliler 1938/1939 eğitim yılının başlayışını onaylamalarına rağmen savaş öncesi olayları yüzünden eğitime başlanamamıştır.

1949- Viyana Mahkemesi. Bratislava’ya taşındıktan sonra, Teknik Kolej Bratislava’daki Slovakya Teknik Üniversitesinin temellerini oluşturdu.

1952- Košice’deki Teknik Üniversitenin gerçek doğuşu 8 Temmuz 1952’de hükümetin çıkardığı bir yasayla gerçekleşti. Üniversite 3 ana fakülteden oluşmaktaydı: Ağır Makine Mühendisliği (Şu anda Makine Mühendisliği), Madencilik (Şu anda Madencilik, Çevre bilimi, Yönetim ve Jeoteknoloji).

Detaylar için tıklayınız.

Başvuru Yap

ALL4YOU ile Yurtdışında Hayalindeki Üniversitede Oku!

Dilediğiniz Ülkede İstediğiniz Üniversitede.

İlgilendiğiniz Ülkeyi Seçiniz