Comenius Üniversitesi

Comenius Üniversitesi 2019-06-08T12:12:04+00:00

Szeged Üniversitesi

Comenius Üniversitesi, Bratislavada Slovakya Cumhuriyetinin en eski üniversitesidir. 27 haziran 1919’da kurulmuş ve 1463 yılında,Macar kral,Matthias Carvinus tarafından Bratislavada kurulan, Academia Istropolitana Üniversitesinin geleneklerini izlemiştir.
Slovak Cumhuriyeti’nin en büyük, en eski ve seçkin Ulusal Üniversitesi olarak Comenius Üniversitesi, köklerine sahip olduğu ve aynı zamanda bakmaya devam edeceği temelleri sağlayan Slovak ulusu ile entelektüel ve evrensel ilişkisine özellikle değer vermektedir. Hem kendini hem de Slovakya’yı zenginleştiren en geniş uluslararası ufuklar yaratmayı amaçlamaktadır.

Başvuru Yap

Tıp Fakültesi

Comenius Üniversitesinin en eski fakültesi olan tıp fakültesi,1919’da kuruluşunun hemen ardından çalışmaya başlamıştır. Kuruluşunun ilk 5 yılında sadece kliniksel dersler verilmiştir. 1924/25 yıllarındanitibaren bütün tıp çalışma alanları çalışmaya başlamıştır ve 1945’ten itibaren bu alanlardaki bütün dersler verilmiştir. 1939 ve 1952 yılları arasında eczacılık okuyanlar da bu fakültede eğitim görmüşlerdir. Bu üniversite Slovakya’da başka tıp fakültelerinin kurulmasına da katkıda bulunmuştur.

Başvuru Yap

Eczacılık Fakültesi

Eczacılık fakültesi 1952 yılında kurulmuştur. Kurulmadan önce Comenius Üniversitesinde; 1939’da 2 yıllık,1940’ta 3 yıllık,1948’de 4 yıllık dersler mevcuttu. Çek Cumhuriyeti’nin Bruno şehrindeki eczacılık fakültesiyle birleştikten sonra fakülte 1960 ile 1969 yılları arasında Czecho-Slovakia’nın tek ulusal fakültesiydi.

Başvuru Yap

Diş Hekimliği Fakültesi

Slovakya’nın ilk kurulan diş hekimliği fakültesidir. Eğitim süresi 6 yıldır.Öğrenciler mezun olduklarında MDDr.–Medicinae Dentale Doctor (Doktor Diş Hekimi) olarak mezun olurlar.

Başvuru Yap

Jessenius Tıp Fakültesi

Martin kasabasındaki hastenenin uzun süren gelenekleri, 1962’de Tıp fakültesinin branşının kurulmasına elverişli şartlar sağladı. Bütün genel tıp dersleri 1966’nın başlarında açılmıştır. Martin’deki Comenius üniversitesi nin bağımsız tıp fakültesi, 1969’daki branştan ortaya çıkmıştır. Fakülte, 1991 yılında Comenius Üniversitesinin Jessenius Tıp Fakültesi olarak yeniden adlandırılmıştır.Tıp Eğitimi’nin yanı sıra fizyoterapi, ebelik, hemşirelik, sosyal hizmetliler, diş teknisyenliği,laborant ve röntgen teknisyenliği bölümleri bulunmaktadır.

Başvuru Yap

Yönetim Fakültesi

Kasım 1989’dan sonra yeni bilim dalları geliştirmek için yeni imkanlar yaratılmıştır. Bunlar, yönetimin eğitimi alanınıdaki üniversitenin vasıflı uzmanları 1991’de yeni bir fakülte kurarak yansıtılmıştır.Uluslar arası yönetim alanında ingilizce eğitim verilmektedir.

Başvuru Yap

Başvuru Şartları

Lise Diploması , Seçilen fakültenin öğrenim ücretinin ödenmesi.
Yurt; Öğrenci yurdu veya hosteller mevcuttur.

Başvuru Yap