Košice Teknoloji Üniversitesi

Košice Teknoloji Üniversitesi 2019-06-08T12:49:05+00:00

Košice Teknoloji Üniversitesi

1762-Üniversitenin kökleri ve mirası 1762’de Banská Štiavnica’da Madencilik Akademisini kuran İmparatoriçe Maria Theresa tarafından kurulan Slovakya’daki teknik eğitim üniversitesinden gelmektedir. Günümüzde dağ bilimiyle ilgilenen Slovakya’daki tek üniversitedir.

1937- M. R. Štefánik eyalet teknik koleji Košice’de kuruldu. Akademik görevliler 1938/1939 eğitim yılının başlayışını onaylamalarına rağmen savaş öncesi olayları yüzünden eğitime başlanamamıştır.

1949- Viyana Mahkemesi. Bratislava’ya taşındıktan sonra, Teknik Kolej Bratislava’daki Slovakya Teknik Üniversitesinin temellerini oluşturdu.

1952- Košice’deki Teknik Üniversitenin gerçek doğuşu 8 Temmuz 1952’de hükümetin çıkardığı bir yasayla gerçekleşti. Üniversite 3 ana fakülteden oluşmaktaydı: Ağır Makine Mühendisliği (Şu anda Makine Mühendisliği), Madencilik (Şu anda Madencilik, Çevre bilimi, Yönetim ve Jeoteknoloji)

Başvuru Yap

Fakülteler ve Hazırlık

– İngilizce Hazırlık
– Košice Teknik Üniversitesi Diller Bölümü bünyesinde faaliyet gösteren dil okulu, Slovak dilinde eğitim alacak yabancı öğrenciler için ücretsiz Slovakca kursları sunmaktadır.

TUKE halen teknoloji ve hatta sanat alanında uzmanlaşmış dokuz fakülteye sahiptir.

Madencilik, Ekoloji, Proses Kontrol ve Geoteknoloji Fakültesi

Malzeme, Metalurji ve Geri Dönüşüm Fakültesi

Makine Mühendisliği Fakültesi

Elektrik Mühendisliği ve Bilişim Fakültesi

Sivil Mühendislik Fakültesi

Ekonomi Fakültesi

Üretim Teknolojileri Fakültesi

Sanat Fakültesi

Havacılık Fakültesi

Başvuru Yap

Kabul Şartları ve Yurt

Öğrenci yurtları ve kantinler üniversitenin 9 fakültesine giden hemen hemen 5000 öğrenci için ikinci bir ev olmaktadır. 6 sı Košice’de 2’si Prešov’da olan 8 öğrenci yurdu konaklama amaçlı kullanılmaktadır.
Yeni olan yurtlarda çift yataklı bağımsız odalar vardır. Daha eski olan yurtlarda da çift yataklı, lavabolu odalar vardır. Sosyal tesisler ortaktır. Yurtların tesisleri iki yüksek kapasiteli kantine, bir tiyatroya, bir kulübe, 4 spor salonu, masa tenisi, squash sahası ve fitness merkezine sahip Kültür ve Toplum merkezine bağlıdır.
Konaklama bağımsız, çift yataklı odalara ve internet erişimine sahip odalardan oluşmaktadır. Tesis televizyon stüdyosu, bilgisayar merkezi, masaj merkezi, fotokopi hizmetleri, kuaför ve kantinlerden oluşmaktadır. Her yurtta kafeler vardır.

Başvuru Yap