Prag Charles Universitesi

Prag Charles Universitesi 2019-06-08T12:18:07+00:00

Charles University

Prag’daki Karl Üniversitesi, Karlova Üniversitesi ya da kısaca Prag Üniversitesi, (Çekce: Univerzita Karlova; Latince: Universitas Carolina) en eski (Avrupa Üniversiteleri arasında da en eskilerinden), en büyük ve en prestijli Çek üniversitesidir. Merkez Avrupa’da açılan ilk üniversite olarak civardaki bölgelerden çok sayıda öğrenciyi kendine çekti. Bu bölgelerden en önemlisi ise o sırada halen Bohemya Bölgesini de içeren Kutsal Roma İmparatorluğu idi.
Shanghai Jiao Tong Üniversitesi tarafından yapılan en yeni Dünya Üniversitelerinin Akademik Sıralaması değerlendirmesinde yalnızca Çek Cumhuriyeti’nin değil, doğu Avrupa bölgesinin de en önde gelen üniversitesi olarak gösterildi. 2006 yılı sıralamasında Avrupa’nın 80. Dünya’nın ise 202. üniversitesi oldu. Sosyal bilimler alanında başarılı bir üniversitedir.

Charles Üniversitesi 1348 yılında kurulmuştur.Üniversite toplamda 17 fakülteden oluşmaktadır.Bunların 14’ü Prag’da 2 si Hradec Kralove şehrinde ve diğeride Pilsen şehirlerinde bulunmaktadır.Üniversite 7.500 çalışanı ve 51.000 öğrencisi ile Avrupa’nın en kaliteli üniversitelerinden birisidir. 300 meslek dalında eğitim sunmaktadır.Üniversitede 18.000 öğrenci lisans 25.000 öğrenci yüksek lisans eğitimi almaktadır. Her yıl 15.000’e yakın öğrenci Üniversitenin bölümlerinde eğitim almak için Dünya’nın pek çok ülkesinden başvuruda bulunmaktadır.

Başvuru Yap

Başlıca Fakülteler

Tıp Fakültesi

Diş Hekimliği Fakültesi

Eczacılık Fakültesi

Veterinerlik Fakültesi

Hukuk Fakültesi

Sosyal Bilimler Fakültesi

Siyasal Bilimler Fakültesi

Eğitim Bilimleri Fakültesi

Sanat Bilimleri Fakültesi

Matematik ve Fizik Fakültesi

Beden Eğitimi ve Spor Akademisi

Beşeri Bilimler Fakültesi

Başvuru Yap

İngilizce Olarak Sunulan Programlar

Charles 1 Tıp Fakültesi

Charles 1 Tıp Fakültesi,Charles Üniversitesinin ilk kurulan fakültelerinden biridir.Üniversite başkent Prag şehrinde yer almaktadır. Dünya sıralamasında Tıp alanında Avrupa’nın en iyi Üniversitesi olarak seçilmiştir.3.100 yabancı öğrenci bu fakültede eğitim almaktadır.Her yıl binlerce öğrenci bu üniversitede eğitim almak için başvuruda bulunur.Eğitim süresi 1 yıl hazırlık ve 6 yıl lisans eğitim süresini kapsar.Üniversiteyi başarı ile bitiren öğrenciler MUDr. (Tıp Doktoru) ünvanı ile mezun olurlar.Öğrenciler Dünya’nın istediği ülkesinde çalışma imkanına sahiptirler .YÖK ve tüm Dünya akredite komiteleri tarafından tanınmaktadır. Üniversiteye kabul için İngilizce ,Biyoloji ve Kimya seviye belirleme sınavı yapılır.Başarılı olan öğrenciler Üniversitenin birinci sınıfından eğitimlerine başlayabilirler.Üniversitenin diploması Amerika tarafından direk olarak kabul görmektedir.

Charles 2 Tıp Fakültesi

1348 yılında kurulan Charles 2 Tıp Fakültesi,başkent Prag şehrinde yer almaktadır. Üniversitede tıp doktorluğu eğitiminin yanı sıra uzmanlık eğitimi programlarıda sunmaktadır.Üniversite 50 yıllık Pediatri Faklültesi kültürünü hala sürdürmektedir.1.000 yabancı öğrenci bu fakültede eğitim almaktadır.Öğrenciler Üniversitenin birinci yılından itibaren klinik ortamda staj görmektedirler.Eğitim süresi 1 yıl hazırlık ve 6 yıl lisans eğitim süresini kapsar.Üniversiteyi başarı ile bitiren öğrenciler MUDr. (Tıp Doktoru) ünvanı ile mezun olurlar.Öğrenciler Dünya’nın istediği ülkesinde çalışma imkanına sahiptirler.YÖK ve tüm Dünya akredite komiteleri tarafından tanınmaktadır.Üniversiteye kabul için İngilizce,Biyoloji ve Kimya seviye belirleme sınavı yapılır.Başarılı olan öğrenciler Üniversitenin birinci sınıfından eğitimlerine başlayabilirler.
Üniversiteye bağlı olan MOTOL eğitim ve araştırma hastanesi Avrupa’nın en büyük hastanelerinden biridir.Hastane ile ilgili olarak detaylı bilgiyi http://www.fnmotol.cz adresinden inceleyebilirsiniz.
Üniversitede Biyomedikal alanında doktora yapma imkanı mevcuttur.Eğitim süresi aktif eğitim almak isteyen öğrenciler için 3 yıl uzaktan eğitim almak isteyen öğrenciler için 5 yıldır.

Charles 3 Tıp Fakültesi

20. yüzyılın başlarında Vinohrady sağlık merkezi adıyla kurulan Charles 3 Tıp Fakültesi,başkent Prag şehrinde yer almaktadır.
1902 yılında 1.Franz Joseph tarafından Královské Vinohrady ve Žižkov bölge hastanesi olarak hizmete sunuldu ve Bohemia,Prag ve Çekoslovakya bölgesinin en önemli sağlık merkezi konumuna geldi.Fakülte 1953 yılından itibaren tıp eğitimi almak isteyen öğrencilere kapılarını açtı.Fakülte dünyaca ünlü pek çok bilim adamı tarafından kurulmuştur.Bunlardan bazıları Göz Profesörü Prof. Josef Janků, Akciğer ve Batın Cerrahisi Prof. Emerich Polák, Plastik Cerrahi Prof.Prof. František Burian, Kardiyoloji Prof. Vratislav Jonáš ve daha pek çok Dünyaca ünlü duayen bu fakültenin kuruluşunda önemli rol oynamışlardır.Fakülte ilk olarak Çekçe ve Almanca eğitim vermekteydi,daha sonra yanlızca Almanca eğitim olarak değiştirildi.Şu an Üniversitede ingilizce olarak eğitim verilmektedir.6 kattan oluşan yeni yapılan 2000 kişilik muhteşem bir öğrenci yurdunu bünyesinde barındırır.
Fakültede Nobel ödüllü profesörler eğitim vermektedirler bunlardan bazıları biyoloji dalında Prof. Zdeněk Neubauer endokrinoloji dalında Prof. Luboslav Stárka, nörofizyoloji dalında Prof. J. Eccles, psikiyatri dalında Prof. P. Grof fakültede eğitim vermektedirler.
Eğitim süresi 1 yıl hazırlık ve 6 yıl lisans eğitim süresini kapsar.Üniversiteyi başarı ile bitiren öğrenciler MUDr. (Tıp Doktoru) ünvanı ile mezun olurlar.Öğrenciler Dünya’nın istediği ülkesinde çalışma imkanına sahiptirler.YÖK ve tüm Dünya akredite komiteleri tarafından tanınmaktadır.Üniversiteye kabul için İngilizce,Biyoloji ve Kimya seviye belirleme sınavı yapılır.Başarılı olan öğrenciler Üniversitenin birinci sınıfından eğitimlerine başlayabilirler.

Pilsen Tıp Fakültesi

Fakülte 1945 yılında Pilsen şehrinde Charles Üniversitesinin bir fakültesi olarak kurulmuştur.Kuruluşundan bu yana 7000’e yakın doktor bu üniversiteden mezun olmuştur ve Çek Cumhuriyeti ve diğr ülkelerde görevlerini icra etmektedirler. Pilsen şehri başkent Prag’a 90 km ve Almanya sınırına 70 km mesafede bulunmaktadır.Üniversitede 6 yıllık Tıp eğitimi ve 5 yıllık Diş Hekimliği eğitimi imkanı sunulmaktadır.Tıp fakültesinde eğitim almak isteyen öğrenciler birinci sınıftan itibaren, Diş hekimliğinde eğitim almak isteyen öğrenciler ilk 2 yıllık teorik eğitimi tamamladıktan sonra hastanede stajlarına başlayacaklardır.Şehir ve üniversitede masraflar tıp eğitimi ve diş hekimliği eğitimi almak isteyen öğrenciler için yıllık konaklama, beslenme ve eğitim ücreti olarak yıllık 14.000 € – 15.000 € civarında tutmaktadır.
Eğitim süresi 1 yıl hazırlık,5 veya 6 yıl lisans eğitim süresini kapsar.Üniversiteyi başarı ile bitiren öğrenciler MUDr. (Tıp Doktoru) veya DentalDr. ünvanı ile mezun olurlar.Öğrenciler Dünya’nın istediği ülkesinde çalışma imkanına sahiptirler.YÖK ve tüm Dünya akredite komiteleri tarafından tanınmaktadır.Üniversiteye kabul için İngilizce,Biyoloji ve Kimya seviye belirleme sınavı yapılır.Başarılı olan öğrenciler Üniversitenin birinci sınıfından eğitimlerine başlayabilirler.

Hradec Králové Tıp Fakültesi

Hradec Králové Tıp fakültesi,25 Kasım 1945 yılında doğu Bohemia bölgesinin kurulan ilk Tıp Fakültesidir.Prag Charles Üniversitesinin bir parçasıdır.Hradec Králové şehri başkent Prag’a yaklaşık 100 km mesafede bulunmaktadır.Kuruluşundan bu yana Fakülte pek çok araştırma projesi ve yapmış olduğu Dünya çapında saygın yayınlarıyla Çek Cumhuriyetinin önde gelen tıp fakültelerinden birisi haline gelmiştir.Soğuk savaş döneminde Fakülte askeri Tıp akademisi olarak faaliyet göstermiş olup 1953 yılından itibaren sivil tıp fakültesi olarak Dünya’nın pek çok ülkesinden gelen yabancı öğrencilere ingilizce eğitim imkanı sunmaktadır.1.550 yataklı üniversite hastanesi ve 3500 personeli ile bölgenin en büyük üniversite hastanesine sahiptir.
Eğitim süresi 1 yıl hazırlık ve 6 yıl lisans eğitim süresini kapsar.Üniversiteyi başarı ile bitiren öğrenciler MUDr. (Tıp Doktoru) ünvanı ile mezun olurlar.Öğrenciler Dünya’nın istediği ülkesinde çalışma imkanına sahiptirler.YÖK ve tüm Dünya akredite komiteleri tarafından tanınmaktadır.Üniversiteye kabul için İngilizce,Biyoloji ve Kimya seviye belirleme sınavı yapılır.Başarılı olan öğrenciler Üniversitenin birinci sınıfından eğitimlerine başlayabilirler.

Fen Bilimleri Fakültesi

Fen Bilimleri fakültesi Prag Charles Üniversitesi’nin beşinci fakültesi olarak 1920 yılında kurulmuştur. Şu anda 29 bölüm,3 müze ve içerisinde öğrenci tesislerinin bulunduğu büyük bir botanik bahçesi mevcuttur.Fakülte örgütsel ve akademik olmak üzere biyolojik, coğrafi, jeolojik ve kimyasal olmak üzere dört bölüme ayrılmıştır.
Fen Fakültesi Charles Üniversitesi beşinci fakültesi olarak 1920 yılında kurulmuştur. Şu anda 29 bölüm, 3 müze ve Çalışma Bakanlığı ve bazı öğrencilerin tesislerin bulunduğu büyük bir Botanik Bahçesi var.

Günümüzde Fakülte akademik ve örgütsel dört bölüme ayrılmıştır: biyolojik, coğrafi, jeolojik ve kimyasal. Bu bölümlere ek olarak öğretim birkaç uzman öğretmenlik ve böyle Çevre Araştırmaları Enstitüsü gibi kurumlar da dahil olmak üzere disiplinler arası araştırma merkezleri bulunmaktadır.Fakültenin tüm bölümleri öğretim ve araştırma hem de aktiftir.

Fen Fakültesi’nin ana misyonu biyoloji, kimya, coğrafya, jeoloji ve diğer disiplinler arası alanlarda kaliteli uzmanlar yaratmaktır. Uzmanların bilim ve araştırma çabası, insan toplumunun gelişimi ile ilgili temel sorunları çözmeyi hedeflemektir. Öncelikli eğitim konularından bazıları insan sağlığı, ekosistemler ve biyosfer gelişimi fonksiyonu ve tahmini çalışması, ve yenilenebilir kaynakların kullanımına dayanan çevre dostu malzemelerin geliştirilmesi eğitimlerini alırlar.

Fen Fakültesi üç eğitim düzeyinde eğitim imkanı sunmaktadır.Bunlar lisans, yüksek lisans ve doktora programlarıdır. Tüm lisans ve yüksek lisans programlarının laboratuarlarında teorik eğitim ve pratik eğitimler sunulmaktadır.Bu bölümden mezun olan öğrenciler bilimsel ve araştırma enstitüleri, devlet, sanayi ve özel sektör için uzman olarak çalışabilirler. Fakülte’nin bölümlerinden mezun olan uzmanlar ortaöğretim okulları, liseler ve meslek okullarında eğitim verebilecek nitelikte ve yetkide uzmanlaşırlar.

Başvuru Yap

Başlıca Programlar

Biyoloji, Kimya, Biyokimya, Jeoloji, Coğrafya, Ekoloji ve Çevre Koruma, Sosyoloji, Demogoji eğitimleri sunulmaktadır. Lisans programı süresi 3 yıldır. Yüksek lisans programı süresi 2 yıldır.

Matematik, Blgisayar ve Fizik Fakültesi

Fakülte yalnızca Çek dilinde eğitim imkanı sunmaktadır.Matematik, Fizik, Bilgisayar Bilimi ve Pedagojik formasyon eğitimleri sunulmaktadır.
Eğitim Bilimleri Fakültesi
Fakülte Charles Üniversitesinin 17 fakültesinden birisidir.Öncelikli amacı öğretmen yetiştirmek olan fakülte 3 yıllık eğitim sürecinde pedogoji eğitimi lisans eğitimi ile birlikte vermektedir.Pedagojik ve psikolojik disiplinle yetişen öğretmenler ingilizce eğitim veren Avrupa’nın ve Çek Cumhuriyetinin en saygın üniversitelerinden birisi olan Prag Charles Üniversitesi Eğitim Bilimleri fakültesinde çok kaliteli ve çok uygun ücretlerle eğitim alma imkanına sahiptirler.Fakülte tüm Avrupa birliği ve Dünya’da geçerli öğretmenlik diploması vermektedir.Fakültede lisans eğitimlerinin yanı sıra yüksek lisans eğitimi imkanıda sunulmaktadır.

Başlıca İngilizce Olarak Sunulan Lisans ve Yüksek Lisans Programları

İngilizce Öğretmenliği, Müzik Öğretmenliği, Koro Şefliği Eğitimi, Müzikal Enstrüman Öğretmenliği, Rus dili Öğretmenliği.

Başlıca İngilizce ve Almanca Olarak Sunulan Doktora Programları

Özel Eğitim, Felsefe, Matematik ve Pedagoji.

Sosyal Bilimler Fakültesi

1990 yılında Velvet rejminin değişmesinden sonra Charles Üniversitesinin en genç ikinci fakültesi olarak kurulmuştur.Fakülte eğitim ve araştırma alanında bölgenin en önemli fakültelerinden birisi haline gelmiştir.Ekonomi, Sosyoloji, Siyasal bilimler, Uluslararası İlişkiler, Medya ve İletişim, Yazarlık alanlarında eğitim programları sunmaktadır.İngilizce olarak Ekonomi ve Finans alanında Avrupada çok kaliteli eğitim veren fakülteler arasında ilk sırada bulunan fakültelerden birisidir. Fakülte Lisans eğitiminin yanı sıra yüksek lisans ve doktora programlarını ingilizce olarak yabancı öğrencilere sunmaktadır.

Başlıca yüksek lisans programları: Balkan,Avrupa ve Asya Çalışmaları, Avrupa Çalışmaları, Jeopolitika, Uluslararası Ekonomi ve Siyasal Bilimler, Uluslararası Güvenlik Çalışmaları, Finans ve Ekonomi, Tercümanlık alanlarında yüksek lisans eğitimi sunmaktadır.Eğitim süresi 2 yıldır.
Ayrıca;ekonomi alanında doktora eğitimi imkanı bulunmaktadır.

Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Fakültesi

Fakültenin geçmişi 1. dünya savaşı öncesine dayanır.Fakülte Tıp fakültesi bünyesinde kurulmuş olup 1930 yılında beden eğitimi ve spor bilimleri fakültesi adıyla tıp fakültesinden ayrılmıştır.1948 yılından itibaren fakülte eğitim bilimleri fakültesiyle birleşerek öğretmen eğitimi alanındada faaliyet göstermeye başlamıştır.Beden eğitimi, Fizyoterapi ve Spor Bilimlerinde Kendilerini geliştirmek isteyen öğrenciler için çok ideal bir fakültedir.

Beden Eğitimi

Fakülte Lisans ve Yüksek Lisans olmak üzere eğitim vermektedir. Lisans programı 3 yıldır ve yüksek lisans süresi 2 yıldır.Öğrenciler Spor Uzmanlığı, Spor Koçluğu, Halk Sağlığı, Beden eğitimi öğretmenliği alanlarında uzmanlaşabilirler.

Fizyoterapi

Fakülte Lisans ve Yüksek Lisans olmak üzere eğitim vermektedir. Ayrıca uzmanlık alanlarıda mevcuttur.Lisans eğitimi süresi 3 yıldır. Öğrenciler programı tamamladıktan sonra fizyoterapist olarak çalışabilirler.

Üniversite, fakülteler ve bölümler ile ilgili detaylı bilgi için lütfen bizlerle iletişime geçiniz.

Beşeri Bilimler Fakültesi

Charles Üniversitesinin en genç fakültesidir. Uluslararası odaklı olup disiplinler arası araştırmaları çok önemsemektedir.İngilizce, Fransızca ve Almanca olarak geniş çaplı çalışma programı vardır. Kişilerin kendilerine olan sorumluluk duygularını destekler.

Başvuru Yap

Yurt

Üniversitenin kendi yurdu bulunmaktadır .

Başvuru Yap