Szeged Üniveritesi

Szeged Üniveritesi 2019-06-08T12:19:19+00:00

Szeged Üniversitesi

Szeged Üniversitesi 1775 yılında şu an Romanya ülke sınırlarında bulunan Kaloşvar şehrinde kurulmuştur. 1872’de şimdiki üniversitenin yasal öncülleri olan 4 fakülte haline getirilmiştir. I. Dünya savaşının sonunda Macaristan Transilvanya’yı Romanya’ya devredince üniversite 1921’de üniversite’nin hala faaliyet gösterdiği Szeged şehrine taşınmıştır. 1951 yılında, Tıp Fakültesi; Szeged Üniversitesi Tıp Fakültesi adı altında bağımsız bir enstitü halini almıştır. 1987 yılında yapmış olduğu ve günümüzde C vitamini veya Askorbik asit olarak bilinen yapıyı bulan üniversitenin eski profesörü ve ayrıca Nobel Ödülü sahibi Albert Szent-György’nin ismini almıştır.

2000 senesinde Albert Szent-György Sağlık Bilimleri Üniversitesi tekrar Szeged Üniversitesinin tamamlayıcı bir parçası olmuştur. Albert Szent-György Tıp ve Eczacılık Merkezi’nde iki fakülte bulunmaktadır, Dişhekimliği bölümü ile beraber Tıp Fakültesi ve Eczacılık Fakültesi Albert Szent-György Sağlık Bilimleri Üniversitesini oluşturmaktadır. Tıp ve Eczacılık Fakültelerinde yabancı öğrenciler için sunulan İngilizce dili programları orantılı olarak 1984/1985 ve 1986/1987 akademik yıllarında başlatılmıştır ve hemen hemen dünya’nın tüm ülkelerinden sayısız yabancı öğrenciye ingilizce eğitim vermektedir. 1999 yılında ayrıca Almanca eğitim dili programı da sunulmuştur. Szeged Üniversitesi 2003 yılında Dünya’nın en iyi ilk 300 üniversitesi arasında yer alarak eğitimdeki kalitesini bir kez daha kanıtlamıştır.

Başvuru Yap

Tıp Fakültesi

Szeged Üniversitesi’nin bir parçasıdır. Tıp Doktorluğu derecesi; ilk 2 yıl temel tıp eğitimi, 3 yıl klinik çalışmalar ve 1 yıl dönüşümlü stajlar olmak üzere 6 yıllık bir eğitimi içermektedir.Tıp bölümünde uluslararası eğitim 1984 yılında İngilizce eğitim programı ile başlamış, 1999 yılında Almanca eğitim programı da eklenmiştir. Son 15 yılda dünya çapında çok prestijli bir üne kavuşan Szeged Üniversitesi dünya’nın hemen hemen tüm ülkelerinden gelen pek çok uluslararası öğrenciye eşsiz eğitim imkanı sunmaktadır.
Programa katılmak isteyen adayların Biyoloji, Kimya ve İngilizce konularında yazılı ve sözlü sınavı geçmeleri gerekmektedir.Sınavda başarılı olamayan öğrenciler Üniversite’nin anlaşmalı olduğu tıp hazırlık kolejlerine veya kontenjanlarına bağlı olarak kendi bünyesinde kurmuş olduğu hazırlık programlarına yönlendirirler. Hazırlık programını başarıyla tamamlayan öğrenciler Dünya’nın en saygın ilk 300 üniversitesi arasında yer alan Szeged Üniversitesi Tıp Fakültesinde eğitimlerine devam edebilirler.

Başvuru Yap

Eczacılık Fakültesi

Szeged Üniversitesi’nin bir parçasıdır.Bilim Uzmanlığı derecesine yani PharmD ünvanına götüren Eczacılık Programı;5 yıllık bir eğitim süresini içermektedir. İlk 2 yıl temel tıp müfredatıyla benzerlik göstermektedir. Sonraki 3 yıl ise Eczacılık konuları üzerine yoğunlaşmaktadır. Bu programı başarıyla tamamlayan öğrencilere Doktor ünvanı verilir. ALL4YOU firması Eczacılık Fakültesinin tek Türkiye temsilcisidir ve Türkiyede kabul sınavı açma yetkisine sahiptir.
Programa katılmak isteyen adayların Biyoloji, Kimya ve İngilizce konularında yazılı ve sözlü sınavı geçmeleri gerekmektedir. Sınavda başarılı olamayan öğrenciler Üniversite’nin anlaşmalı olduğu eczacılık hazırlık kolejlerine veya kontenjanlarına bağlı olarak kendi bünyesinde kurmuş olduğu hazırlık programlarına yönlendirirler. Hazırlık programını başarıyla tamamlayan öğrenciler Dünya’nın en saygın ilk 300 üniversitesi arasında yer alan Szeged Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde eğitimlerine devam edebilirler.

Başvuru Yap

Diş Hekimliği Fakültesi

Szeged Üniversitesi’nin bir parçasıdır.5 yıllık bir eğitim programını içermektedir.İlk 2 yıl temel tıp müfredatıyla benzerlik göstermektedir. Ayrıca öğrenciler 5 yıllık eğitim hayatları boyunca pek çok klinik ve staj programında yer almaktadırlar.
Programa katılmak isteyen adayların Biyoloji, Kimya ve İngilizce konularında yazılı ve sözlü sınavı geçmeleri gerekmektedir. Sınavda başarılı olamayan öğrenciler Üniversite’nin anlaşmalı olduğu eczacılık hazırlık kolejlerine veya kontenjanlarına bağlı olarak kendi bünyesinde kurmuş olduğu hazırlık programlarına yönlendirirler. Hazırlık programını başarıyla tamamlayan öğrenciler Dünya’nın en saygın ilk 300 üniversitesi arasında yer alan Szeged Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde eğitimlerine devam edebilirler.

Başvuru Yap

Başvuru Şartları

Denkliği olan lise ve dengi okulların mezunu adaylar olarak kabul edilmektedir.

İngilizce dili,kimya ve biyoloji sözlü ve yazılı sınavlarında yeterlilik üniversiteye giriş şartının bir parçasıdır.

Adayların başvuru yılı itibariyle 18 yaş ve üstü olmaları gerekmektedir.

Liseyi 18 yaşına girmeden bitirmiş olan adaylar Üniversitenin anlaşmalı olduğu kolejlerde veya kontenjanlara bağlı olarak kendi bünyesinde kurmuş olduğu hazırlık programlarına başlayabilirler.

Başvuru formu gerekli bütün diğer evraklarla birlikte gönderilmelidir. Geç başvurular istek üzerine incelenebilir.

Başvuru Yap